www.cvonline.hu
Quality Assurance Specialist (Pécs)
IT Services Hungary Kft.
Hozzáadva: 2017.04.23.
Hirdetés azonosító: 918136
lejárt
FELADAT

Cégünkrol
Information and Communication Technology (ICT) connects people and markets worldwide! Deutsche Telekom is one of the leading international companies in ICT. With round about 235.000 employees in 50 countries, we provide innovative solutions to our clients.

T-Systems is one of the three successful brands of Deutsche Telekom. We serve large customers and multinational companies through our global infrastructure of data centers and networks. With the help of innovative technology we develop integrated solutions for connected life and work.

Let us together shape the world of tomorrow!

Feladat

  • Szoftverek, szoftverkomponensek, szkriptek, group-policyk, image-ek, patchek ill. driverek tesztelése saját tesztkörnyezetben
  • A tesztfolyamat dokumentációja
  • Hibák esetén hibajegy feladása, mely részletes hibaleírást ill. megoldási javalatokkal

Elvárások

  • Főiskolai/egyetemi diploma
  • IT végzettség
  • Service Desk tapsztalat előny
  • Tanulási hajlandóság
  • Analitikus gondolkodás
  • Csapatjátékos
  • Utazási hajlandóság (évi 25%)
  • Felsőfokú német vagy angol nyelvismeret
  • Windows mélyebb szintű ismerete
  • Registry ismeret, group/software policyk ismerete (Active Directory, Microsoft Windows Server 2008 ismeret előny)
PROFIL

Kategória
IT / Informatika
Régió
Pécs
Egyéb hasonló állások Önnek
Védelmi ellenőr (Szállás támogatással)

Randstad Hungary Kft.

Feladatok: • a reptér területére belépő személy...
Budapest

2nd Line Cisco Network Engineer

Our multinational client is a prestigious telec...
Budapest

Gépkezelő

Partnercégünk a műszén, grafit és ezekhez kapcs...