Kedves Álláskereső,

Amennyiben jelentkezni kíván az álláshirdetésre, arra a hirdető cég karrier oldalán van lehetősége.

Mielőtt azonban továbblépne, kérjük, adja meg email címét, hogy ne maradjon le a hasonló állásajánlatokról.

A Tovább a jelentkezéshez gomb megnyomásával elfogadja az ÁSZF-et, és hozzájárul ahhoz, hogy a

www.cvonline.hu állásajánlatokat és álláskereséssel kapcsolatos információkat küldjön Önnek.

Az állásra a „Tovább a jelentkezéshez” gomb megnyomásával tud jelentkezni úgy, hogy a hirdető cég oldalán

minden szükséges információt megad, és a jelentkezését a leírtaknak megfelelően hajtja végre.

Senior Software Engineer/Team Lead for Risk/Pricing Engine [ZFMS-SE01]

Focus Consulting Kft.
Added on: 2014.06.24.
Ad ID__: 327851
Focus consulting

Megbízónk

Our Client is one of the world’s largest and most respected financial services companies, with a long-standing reputation for excellence on a global scale. They provide institutions and individuals with almost every kind of financial product and service across all the world’s major markets.

Feladatok

- An opportunity has arisen within Risk Technology for a candidate with strong C++ skills.
- The role involves working on multi-threaded high performance theoretical pricing engines.
- These engines are central components in the equities division risk system.
- The role involves working closely with the global pricing engine development team, leading/mentoring the local Budapest team while implementing innovative solutions to complex problems.
- Equities Derivatives or other financial knowledge as well as experience with design patterns and software architecture are big pluses.

Elvárások

- The successful candidate will be technically strong, self-motivated, be an effective leader, possess good communication skills and have interest in the business aspects of the application.
- Min. 8-10yrs C++/LINUX/UNIX
- Experience designing multi-tiered distributed systems and heavy use of multi-threading principles.
- Good command of English.

Előny

- Team leading experience a big plus.
- Knowledge of Equity Derivatives is a plus.
- Exposure to JAVA .

Munkavégzés helye
Kategória
IT / Informatika
Régió
Budapest

More details here__

x

Kérjük, ossza meg velünk véleményét!

Visszajelzés küldése