Kedves Álláskereső,

Amennyiben jelentkezni kíván az álláshirdetésre, arra a hirdető cég karrier oldalán van lehetősége.

Mielőtt azonban továbblépne, kérjük, adja meg email címét, hogy ne maradjon le a hasonló állásajánlatokról.

A Tovább a jelentkezéshez gomb megnyomásával elfogadja az ÁSZF-et, és hozzájárul ahhoz, hogy a

www.cvonline.hu állásajánlatokat és álláskereséssel kapcsolatos információkat küldjön Önnek.

Az állásra a „Tovább a jelentkezéshez” gomb megnyomásával tud jelentkezni úgy, hogy a hirdető cég oldalán

minden szükséges információt megad, és a jelentkezését a leírtaknak megfelelően hajtja végre.

Senior Oracle Specialist

Régió:

Budapest

Randstad Hungary Kft.
Hozzáadva: 2014.06.24.
Jelentkezési határidő: 2012.05.29.
Hirdetés azonosító: 396988
lejárt

Our partner is a global service provider, delivering communication services and solutions to business customers with multi-site organisations. Currently they are looking for a Senior Oracle Specialist.

Feladatok:

-Propose and deploy (including design, documentation, leading) improvements, adjustments such as existing processes, functionalities
-Look after the testing, migration
-Design new processes, develop new functions. Take care of them from the designing until training and post go-live support
-Register the bigger issues
-Root cause analysis of major data and functionality issues
-Functionality BUG resolution, ORACLE patching
-Report development
-React on and solve the daily ERP problems –such as daily data discrepancies, cleansing, data fixes; functionality usage support; reporting help
- Hold trainings, ad-hoc help to the users on functionalities, processes
-Special focus on PA module closing and INV module closing (AX)
-Support businesses and local Accounting teams during the period of end closing of finance modules
-Learn and later support other main systems like reporting tools

Elvárások:

-Fluency in English is a MUST
-College or University degree (IT / finance / economics)
-Some background on software engineering / deployment of software
-Basic finance / accounting knowledge
-French language knowledge is an advantage
-Development (or support) working experience with ORACLE (11i is preferred).
- 4-5 years support or system (process) improvement work
-Focused in one of the following areas: Project Costing, Billing; Order Management, Shipping; INV, PO
- Good understanding of Finance modules (AR, AP, GL a little bit of FA)
-Understanding of the relational databases, data models
-OLAP logic based reporting capabilities
-Good knowledge of front-end systems and financial processes, specifically P2P and O2C

Amit kínálunk:

- Nice and professional working environment
- Dynamic and professional team
- Career development opportunities

Online regisztrációs lap kitöltése és önéletrajz feltöltése a Randstad honlapján

Kategória
IT / Informatika
Régió
Budapest
Link:
http://www.randstad.hu/job_details/16204-senior-oracle-specialist/?mid=cvonline" onclick="emailFromLead.startUp(this.getAttribute('href'),396988);return false;

x

Kérjük, ossza meg velünk véleményét!

Visszajelzés küldése