x

Kedves Álláskereső,

Amennyiben jelentkezni kíván az álláshirdetésre, arra a hirdető cég karrier oldalán van lehetősége.

Mielőtt azonban továbblépne, kérjük, adja meg email címét, hogy ne maradjon le a hasonló állásajánlatokról.

A Tovább a jelentkezéshez gomb megnyomásával elfogadja az ÁSZF-et, és hozzájárul ahhoz, hogy a

www.cvonline.hu állásajánlatokat és álláskereséssel kapcsolatos információkat küldjön Önnek.

Az állásra a „Tovább a jelentkezéshez” gomb megnyomásával tud jelentkezni úgy, hogy a hirdető cég oldalán

minden szükséges információt megad, és a jelentkezését a leírtaknak megfelelően hajtja végre.

Quality Engineer

Sanmina - SCI Magyarország Kft.-Quality Engineer
Hozzáadva 2012.10.24.
Hirdetés azonosító: 339864
lejárt

Sanmina-SCI is a dynamically developing company, which attends in Hungary since 1997. It is one of the word’s market leader in electronic manufacture service. In Hungary it has 2 sites, at Tatabánya, and at Miskolc. We are looking for employees to our site at Tatabánya for the following position:

Felelősségek / Responsibilities:

1)  Product Quality:

a)  Establishing a quality driven environment with the necessary controls to ensure products built and shipped to the customer, conform in every way to the customers design, manufacturing and performance specifications.

2)  Process Quality:

a)  Defining and implementing the necessary process controls within the manufacturing process that will guarantee the product quality at the End of Line Audit

3)  Quality Systems:

a)  Providing quality systems that will assist all operational groups within the facility establish operational Systems, Methods and Documents which will provide for an Integrated Quality Management System on a plant basis. To be able to achieve and sustain Quality and Safety accreditations that will be required by SCI and our customers.

4)  Customer focus:

a)  Ensuring that Quality Policy, Culture is embodied

b)  Developing Quality Plans and Strategies

5)  New Product Introduction (NPI):

a)  Establishing of all customer Quality requirements and agreement of a Quality Plan

Feladatok / Job Specifications:

1)  Reporting

a) Raise non conformity reports where necessary and ensuring close out

b) Keep updated and maintained the quality assurance system specific to the works from company standards

2)  Teamwork

3)  Audits

a)  Leading internal audits in support of ISO requirements

b) Organise and participate in On-Site audits at the customers request

c) Put in place processes for auditing compliance with quality assurance system

d) Manage internal audits, participate on second and third party audits

e)  Make process audits, follow-up audits, audit records

4)  Projects

a)  Write quality plan for the project

b) Develop the procedures and communicate them to all the department, production team

c) Write, update QMS documentation both in English and in Hungarian

5)  LRB / MRB:

a)  Giving advice on the disposition of suspect Materials

6)  Process Support:

a)  Implementing Statistical Process Control (SPC)

7)  Measurements:

a)  Customer Quality Performance

b)  Customer Complaints

c)  FCA Yield

Requirements:

  • Advanced English knowledge
  • University or College degree in the field of quality
  • Relevant experience with similar tasks
  • High level MS office skills
  • Report writing skills
  • Detailed and in depth knowledge of quality systems and standards
  • Application of 8D problem solving method
  • Auditor experience, skills and behavior
  • Ability to take initiative with minimal management direction
  • Strong problem solving skills
  • Team player

Advantages:

  • Experience in Telecom and Medical standards
  • Experience in Software validation
  • Experience in Integrated Management Systems

If you are interested in this position, please send your English and Hungarian CV’s to e-mail address below.

Munkavégzés helye:
Tatabánya
Kategória
Műszaki / Mérnök, Termelés / Gyártás, Energetika / Villamosság, Elektronika / Telekommunikáció
Szükséges iskolai végzettség
Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa
Teljes munkaidő
Régió
Budapest, Fejér, Pest, Veszprém, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron

x

Kérjük, ossza meg velünk véleményét!

Visszajelzés küldése