Kedves Álláskereső,

Amennyiben jelentkezni kíván az álláshirdetésre, arra a hirdető cég karrier oldalán van lehetősége.

Mielőtt azonban továbblépne, kérjük, adja meg email címét, hogy ne maradjon le a hasonló állásajánlatokról.

A Tovább a jelentkezéshez gomb megnyomásával elfogadja az ÁSZF-et, és hozzájárul ahhoz, hogy a

www.cvonline.hu állásajánlatokat és álláskereséssel kapcsolatos információkat küldjön Önnek.

Az állásra a „Tovább a jelentkezéshez” gomb megnyomásával tud jelentkezni úgy, hogy a hirdető cég oldalán

minden szükséges információt megad, és a jelentkezését a leírtaknak megfelelően hajtja végre.

Production Accountant (Media) [JU-OPA]

Focus Consulting Kft.
Added on: 2014.07.29.
Ad ID__: 391365
Focus consulting

Megbízónk

Our client is a multinational premium cable television network which Central European headquarter is located in Budapest. They are currently looking for a talented individual into Production Accountant position.

Feladatok

- Establish standardized production budgeting, accounting and management reporting system across all OP projects within the company.
- Assess the status and structure of system infrastructure, information management, production budgeting, accounting and reporting processes across the region.
- Identify and recommend standardization and centralization opportunities, and how this could be implemented with Central European territory offices and external production companies.
- Evaluate, improve and support execution of existing internal control procedures across all OP projects within the company.
- Review and assess effectiveness of existing financial reporting and related internal control procedures and their execution.
- Cooperate and support local finance managers on execution of internal control procedures. Fill the gap if they have resource constraints.
- Report any significant non-compliance to VP of Original Production, local Finance Managers and Head of Internal Audit.
- Identify, communicate and update budget for risks and opportunities.
- Introduce benchmarking across the region for similar formats or categories of production, and apply best practice to improve productivity.

Elvárások

- Master or Bachelor degree in Finance
- 3-4 years of experience in the preparation of television and film budgets, production accounting and reporting to industry standards using Movie Magic or similar systems
- 3-4 years of experience at a significant production company or studio managing the accounting, controls and reporting of multiple projects in different phases of production at the same time
- Fluency in English
- Excellent communication and analytical skills

Munkavégzés helye
Kategória
Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió
Budapest

More details here__

x

Kérjük, ossza meg velünk véleményét!

Visszajelzés küldése