www.cvonline.hu

Perl Internal Cloud Developer [BAMS-PD01]

Régió: Budapest

Focus Consulting Kft.

Hozzáadva: 2017.09.19.
Jelentkezési határidő: 2015.09.12.
Hirdetés azonosító: 956815

Focus consulting

Our client

Our Client is one of the world's largest and most respected financial services companies, with a long-standing reputation for excellence on a global scale. They provide institutions and individuals with almost every kind of financial product and service across all the world's major markets.

Tasks

- Software development life-cycle using Agile methodologies
- Planning and organization around different timelines and deliverables
- Communication with customers, developers and product management
- Management over multiple tasks and projects

Requirements

- In-depth experience in perl or python (but willing to learn and work in perl)
- Strong computer science fundamentals
- Strong English verbal and written skills
- Ability to work in a global team is a must
- Ability to work with customers, gather requirements and create solutions independently.

Advantageous

- Comfortable working in a Linux based environment
- General understanding of Linux systems
- Knowledge of application configuration management
- Understanding of technology fundamentals enabling cloud
- Experience in working in a SCRUM team
- Experience in Continuous Integration and testing complex applications

Munkavégzés helye
Budapest
Kategória
IT / Informatika
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
Ipari mérnök - Veszprém (Referenciaszám: KJ-2189)

Man at Work Kft.

Feladatok: A meglévő gyártósorok átalakítása és...
Veszprém, Veszprém

Gyakornok - Motorgyártás - V6 Motorszerelde - Gyártási folyamatok

AUDI HUNGARIA Zrt.

A szakterületen lévő gyakornok megismerkedhet a...
Győr

.NET Developer

Trenkwalder Kft

.NET fejlesztő kollégát keresünk piacvezető IT ...