www.cvonline.hu

Inventory manager

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.11.11.
Jelentkezési határidő: 2016.06.04.

Pozíció leírása / Job description

Our partner is a market leader beauty&fragnance distributor company, who is looking for a dynamic Inventory Manager, who seeks complex challenges is a rewarding environment.

Feladatok:

-Ensures Customer and Market Growth by cooperating with brands marketing to prepare brand product assortment for Hungary and Adriatic

-Continuously monitors inventory levels, takes actions if inventory levels exceeds undesired level

-Oversees logistic activities/ stock handling operations, analyses transportation costs, ordering system

-Analyses actual sales against budget by major category and prepares reconciliation report issued to management monthly outlining problem areas and actions taken to correct situations at hand

-Meets with Sales and Marketing to review top SKUs and discuss promotional events calendar quarterly

-Cooperation with the BI and Reporting stakeholders

Elvárások:

-College or University diploma

-Minimum 3-5 years of experience in inventory management or related position

-Experience with financial systems used

-Strong analytical skills; the ability to identify critical concerns and prioritize; problem-solving abilities

-Fluent English knowledge beside Hungarian

Amit kínálunk:

-Great company culture and working environment

-Rewarding compensation package

-Complex responsibilities

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -