Kedves Álláskereső,

Amennyiben jelentkezni kíván az álláshirdetésre, arra a hirdető cég karrier oldalán van lehetősége.

Mielőtt azonban továbblépne, kérjük, adja meg email címét, hogy ne maradjon le a hasonló állásajánlatokról.

A Tovább a jelentkezéshez gomb megnyomásával elfogadja az ÁSZF-et, és hozzájárul ahhoz, hogy a

www.cvonline.hu állásajánlatokat és álláskereséssel kapcsolatos információkat küldjön Önnek.

Az állásra a „Tovább a jelentkezéshez” gomb megnyomásával tud jelentkezni úgy, hogy a hirdető cég oldalán

minden szükséges információt megad, és a jelentkezését a leírtaknak megfelelően hajtja végre.

Data and Reporting Analyst [ZFMS-DBA02]

Focus Consulting Kft.
Added on: 2014.06.24.
Ad ID__: 205558
Focus consulting

Megbízónk

Our client is one of the world\'s leading financial institutions. In the Budapest based developer centre we are looking for Data and Reporting L2 Support Associate.

Feladatok

- Working on customer requests: database queries, bulk loads and their administration
- Provide Level 2 Business type support for the data model and downstream applications
- Working on the design and automation of reports
- Maintaining and monitoring regular reports and database batch jobs
- Building rapport and communicating with our internal customers

Elvárások

- 4-10 years experience minimum in the field of database operation or data reporting
- Strong knowledge of SQL
- Intermediate knowledge of the theory of databases
- Excellent communication skills in English both orally and in writing
- Strong analytical and problem solving abilities
- Experience in data handling and presentation of data

Előny

Experience with reporting software frameworks like Crystal Reports and scripting skills (e.g. Visual Basic, Perl) is a plus

Munkavégzés helye
Kategória
IT / Informatika
Régió
Budapest

More details here__

x

Kérjük, ossza meg velünk véleményét!

Visszajelzés küldése