www.cvonline.hu
Auditor (German speaking)
Grafton Recruitment Kft

Frissítve : 2014.01.11.
Jelentkezési határidő: 2014.01.14.
Hirdetés azonosító: 710018
lejárt

(Budapest)

Pozícióleírás
Our client in the Financial Services field is looking for an Auditor (German speaking):

Principal responsibilities:
- Take part in audits at financial institutions,
- Supporting client projects, preparing reports and project documentation,
- Liasing with various departments to ensure the deal progress efficiently,
-Analyzing financial statements and other financial information received from the target, including interviews with management,
-Developing valuable technical skills, broad commercial understanding and in-depth knowledge of different industry sectors.

Követelmények
-BSc or MSc degree, preferably specialized in Finance, Accounting or Economics
-1 to 3 years auditing experience
-Effective written and oral communication skills in English and German
-Knowledge of project management techniques
-Sound problem solving and decision-making ability
-Analytical thinking and evaluative skills
-Proven research skills (e.g. information seeking and knowledge sharing)
-Understanding and interpreting information/applying knowledge
- IT literacy with sound knowledge and experience of Excel/Word
-Proven time management skills
-Client orientation
-Strong team spirit

Egyéb hasonló állások Önnek
Könyvelő

Cégnév elrejtése

Könyvelő Főbb feladatok: Szállítói számlák köny...
Budapest, Budaörs

Pénzügyi igazgató

Mihalek Vezetõi Tanácsadó Kft.

Vállalatunk egy nagy múlttal és komoly piaci ré...
Budapest, Pest

Senior könyvelő (nemzetközi gyártó vállalat)

Európa egyik vezető gyártó vállalatának Dunahar...
Dunaharaszti, Budapest