www.cvonline.hu

Associate in logistics / in-and outbound raw material

Régió: Győr-Moson-Sopron

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.18.
Jelentkezési határidő: 2015.03.19.

Pozíció leírása / Job description

On behalf of our Client we are looking for an Associate who is expert in in-and outbound raw material logistic in order to take part in a greenfield-operation.

Feladatok:

- order raw material from various suppliers
- administer purchases in the system
- monitor and administer test materials and take care of communication between the departments
- prepare planning of goods to be shipped and communicate to the departments
- rate suppliers in terms of delivery time, reliability, etcetera
- checking of invoices, related to supplied goods
- control and support the finance department concerning administration of goods’ supply

Elvárások:

- Preferably college degree including some years of work experience in logistics and transport processes
- experience with SAP or similar system
- good knowledge of Excel
- basic knowledge of German, good knowledge of English language
- strong communication skills
- initiative, team player, flexible and stress resistant attitude

Amit kínálunk:

- opportunity to join a successful and internationally expanding, family owned business
- chance to take part in a greenfield-operation
- international working environment
- competitive salary

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Mérnök / Műszaki
Régió Győr-Moson-Sopron
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -