www.cvonline.hu

Software Architect

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.12.22.
Jelentkezési határidő: 2017.02.27.

Pozíció leírása / Job description

We are looking for a Software Architect for our client, who will be responsible for delivering and designing IT solutions for multinational customers.

Feladatok:

- Manage the architectural design of software solutions
- Extend the existing architecture with new modules
- Create the prototypic design
- Integrate different products and applications
- Take part in the coding
- Keep contact with the partners and stakeholders continuously
- Present technical solutions to the customers and reports for the clients

Elvárások:

- 5+ years experience working in Java EE
- Experience in software architecture and design
- Proficient in the following technologies: Hibernate/JPA, Oracle, SQL, REST, Maven, XML, JSON
- Experience in client meetings, and in client account management
- Have customer-orientated attitude
- Ability to identify strategic capabilities in IT, in order to create the best solution for the clients
- Excellent language and communication skills in English

Amit kínálunk:

- Competitive compensation package
- Multicultural environment
- Strong, stable company with international background
- Opportunity for personal and professional development
- Motivating and dynamic team

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -