Találd meg álmaid állását egy kattintásra!

www.cvonline.hu

Software Architect (B79sa)

  • Company_icon RecruIT Kft.
  • Location_icon Pest, Budapest
  • A hirdetés 105 napja lejárt

Software Architect

We are looking for a Software Architect on behalf of our client providing application and product solution for the energy sector. The new colleague will be part of an R&D team, in a newly established development centre.

Pozíció azonosító: B79sa
Munkavégzés helye: Budapest

Feladatok

  • Designing logical and physical architecture of the solution
  • Good understanding of business and technical requirements
  • Designing system interfaces
  • Precise documentation of designs
  • Designing deployment of the solution
  • Participate in software development

Elvárások

  • 7 years experience in custom software development as developer and/or architect of large scale systems
  • 3 years experience in custom software development as architect of large scale systems
  • Ability and experience in designing system interfaces.
  • Proficiency in these technologies:
    • Java 8 for Servers, Spring 4.x, Maven, Tomcat, ActiveMQ,
    • Kafka, Spark, Flume, Hbase, Hortonworks
    • HTTP REST, JSON,
    • IDEA – Eclipse, GIT, Bugzilla, JIRA, Confluence
    • SQL (PostgreSQL), or NoSQL clustered database for management data,
    • NoSQL clustered Database (e.g. HBASE),
    • LINUX
  • Inter-process communication based on JMS,
  • Frameworks for Dashboards,
  • Security standards
  • English knowledge

Előny

  • Analytical and synthetic reasoning
  • Autonomy, innovation sensitive, technically and quality driven, collaborative spirit
  • Efficient researcher and problem solver, fast learning ability of new technologies
  • Quality driven, precise, collaborative spirit
  • Team player
  • Good coordination skills and experience to mentor juniors
  • Keen interest for the energy sector (Smart Grids and Smart metering applications) is a plus

Helyek Pest
Kategória IT / Informatika > Programozó, Rendszerfejlesztő, Szoftvermérnök, Szoftvertesztelő
Mérnök / Műszaki
Minimális tapasztalat 3 és 5 év között
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Elvárt nyelvtudás Angol
Aktiválás időpontja 2018.07.31.
Iratkozzon fel állásértesítőre