www.cvonline.hu
Service Desk Agent (Debrecen)
IT Services Hungary Kft.
Hozzáadva: 2018.02.01.
Hirdetés azonosító: 1188758
lejárt
FELADAT
  • Registering of software and hardware related IT issues, dispatching them to specific solution teams
  • Solving basic IT and network related incidents
  • Monitoring network equipment (routers, switches) in automated systems
  • Proactive preempting of network outages
  • Logging of problems and solutions in ticketing systems
PROFIL
  • Fluency in English (min. level B2)
  • At least High school degree (advantage: university degree)
  • Willingness to work in multiple shifts (morning, afternoon and night, occasionally on weekends as well)
  • Affinity to quickly learn and use complex software
  • Result and client orientation
  • High level of independency, team spirit

Advantages:

  • German language knowledge
  • Relevant experience

Kategória
IT / Informatika
Régió
Debrecen
Egyéb hasonló állások Önnek
Éjszakai Front Desk Agent

Buddha-Bar Hotel Budapest

Álláslehetőség az 5 csillagos Buddha-Bar Hotel ...
Budapest, Pest

Service Desk Agent - Budapest (Referenciaszám: BV-2097)

Man at Work Kft.

Aufgaben: Als IT Supporter sind Sie für den Anw...

Service Desk munkatárs (B75SDM)

RecruIT Kft.

Service Desk munkatárs Partnercégünk egy több m...
VII. kerület, Budapest, Pest