Találd meg álmaid állását egy kattintásra!

www.cvonline.hu

Senior Frontend developer (FinTech)

  • Az álláshirdetés 2 napja lett frissítve

Our Dutch-based partner develops own fintech solutions that mainly solves the problems of managing the company’s cash usage. Nearly 500 companies using their application across Europe. We are looking for senior colleagues to expand their development center in Budapest.

Pozíció azonosító: B113FD
Szükséges nyelvtudás: Angol - középfok
Munkavégzés helye: Budapest - V. kerület

Feladatok

  • Develop the company’s fintech application – existing and new features
  • Teamwork is done according to agile methods (Scrumban), with participation in daily standups and weekly meetings
  • Continuous professional consultation on the project, making technical decisions together
  • Work closely with the UX designer
  • Demanding to write a clean and long-term sustainable code
  • Codereview
  • Writing Unit Tests

Elvárások

  • Javascript ES5 and ES6, HTML5, CSS (SASS, LESS and vanilla)
  • You are experienced with working with RESTful API’s
  • Experience working with Angular2+ (experience also with AngularJS is an advantage)
  • Experience using testing frameworks like Jasmine, karma, etc
  • Comfortable working in a project with a distributed team, and Agile environment
  • Team player, result oriented approach to development, good communication skills, comfortable working with team management tools like Jira, etc

Előny

  • Experience with improving UX is another plus
  • Experience using ngrx/Redux is an advantage

Egyéb információ

What we offer you

  • A unique opportunity to join a rapidly growing FinTech startup
  • Excellent terms of employment
  • Kick-ass technology stack
  • Product culture and business savvy: we don’t just write code, we build products
  • Great company culture – no office politics
  • Regular team activities
  • The challenges and support you need to help you maximize your potential

Helyek Budapest
Pest
V. kerület
Kategória IT / Informatika > Programozó, Rendszerfejlesztő, Szoftvermérnök
Minimális tapasztalat 1 év
Szükséges iskolai végzettség OKJ képesítés
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Elvárt nyelvtudás Angol
Aktiválás időpontja 2019.05.02.
Iratkozzon fel állásértesítőre