Találd meg álmaid állását egy kattintásra!

www.cvonline.hu

Quality Engineering Manager

  • RecruIT Kft.
  • Budapest, Pest
  • A hirdetés 8 napja lejárt

We are looking for a

on behalf of our client, dealing with high complexity module manufacturing, supplying the medical industry.

Pozíció azonosító: B97QEM

Szükséges nyelvtudás: Angol, Angol - középfok

Munkavégzés helye: Budapest

Feladatok

  • Determine the overall quality and continuous improvement strategy for department to inline with management and corporate overall strategic plan.
  • Build strong quality systems for determining the appropriate infrastructure and resources required for department to achieve business objectives.
  • Ensure internal processes and metrics aligned for highest product quality and competitive advantage.
  • Implement and maintain the necessary programs to support the Corporate Quality Policy, the Quality System, and the Continuous Improvement initiatives, as they relate to Supplier and Manufacturing Controls.
  • Review and Approve Supplier Quality Agreements and the Approved Supplier List
  • Oversee investigations of Supplier and Manufacturing quality issues to insure timely closed loop corrective actions and prompt reports.
  • Rollout and control Environmental, Health and Safety compliance and improvement.

Elvárások

  • University technical or Engineering degree (Bsc, Msc)
  • At least 8 years of experience in Quality / Engineering field
  • At least 5 years in a leadership position.
  • Strong leadership and communication skills
  • High level of ethics, Accountability/ownership and effective conflict management

Előny

  • Windchill and SAP knowledge
  • Knowledge of ISO 13485

Töltsd fel az önéletrajzod és nyerj
Dorko utalványt, vagy egy 350 000 Ft értékű elektromos rollert!

Helyek Budapest
Pest
Kategória Gyártás / Termelés > Minőségbiztosítási menedzser, Termelésért felelős mérnök
Mérnök / Műszaki > Mérnök, Minőségbiztosítási mérnök
Minimális tapasztalat Több mint 5 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Elvárt nyelvtudás Angol
Aktiválás időpontja 2019.09.13.
Iratkozzon fel állásértesítőre