Találd meg álmaid állását egy kattintásra!

www.cvonline.hu

Office 365 Engineer

  • RecruIT Kft.
  • Budapest, Pest
  • A hirdetés 28 napja lejárt

Our partner is a leading global Information Technology solutions and services provider focused on emerging markets of Eastern Europe, Americas, and Asia.

Pozíció azonosító: B103OFF

Szükséges nyelvtudás: Angol, Angol - középfok, Angol - tárgyalási, Angol - társalgási

Munkavégzés helye: Budapest

Feladatok

  • Lead the design and implementation of Microsoft and related Cloud technology solutions utilizing Office 365, Azure, EMS, and others
  • Lead complex troubleshooting and incident resolution events
  • Consult with business leaders to develop and implement solutions to business needs
  • In case of larger projects strongly cooperate with internal and external engineering resource
  • Being key point of contact in technical issues
  • Update, prepare and document standard operating procedures and policies
  • Monitor, maintain & administrate security measures for the protection of cloud systems

Elvárások

  • Strong working knowledge of implementation of O365
  • Experience with Active Directory, Azure Active Directory, AAD Synchronization, SSO, MFA, Conditional Access
  • Working knowledge of industry compliance and regulatory standards
  • Strong problem solving and analytical skills
  • Ability to organize and prioritize tasks, work under a small or large team spanning across multiple business unit/practice areas.
  • Self-managed and motivated individual with project manager skill and capabilities

Egyéb információ

  • Company laptop and mobile phone
  • Competitive salary and compensation package with bonuses
  • Company car with private purposes
  • Work – life balance
  • Medicover
  • Possibility to work from home

Helyek Budapest
Pest
Kategória IT / Informatika > Rendszerfejlesztő, Rendszerintegrátor, Rendszerüzemeltető
Mérnök / Műszaki
Minimális tapasztalat 1 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Elvárt nyelvtudás Angol
Aktiválás időpontja 2019.05.24.
Iratkozzon fel állásértesítőre