Találd meg álmaid állását egy kattintásra!

www.cvonline.hu

Lead Developer

  • RecruIT Kft.
  • Pest, Budapest
  • A hirdetés 22 napja lejárt

We are looking for a Lead Developer on behalf of our client providing application and product solution for the energy sector. The new colleague will be part of an R&D team, in a newly established development centre and contribute to the development of server software applications.

Pozíció azonosító: B79LD

Szükséges nyelvtudás: Angol, Angol - középfok

Munkavégzés helye: Budapest

Feladatok

  • Creating Functional and System Specification (i.e. design matterials)
  • Working close with the project manager, analyst and architect
  • Preparing unit tests, and correcting defects
  • Supporting testing, integration and validation
  • Software development
  • Code review of others
  • Mentoring juniors
  • Creating manuals

Elvárások

  • 5 years experience in custom software development as backend developer of large scale systems
  • Ability and experience in designing system interfaces.
  • Analytical and synthetic reasoning
  • Proficiency in the following technologies:
    • Java 8 for Servers, Spring 4.x, Maven, Tomcat, ActiveMQ,
    • Kafka, Spark, Flume
    • HTTP REST, JSON,
    • IDEA – Eclipse, GIT, Bugzilla, JIRA, Confluence
    • SQL, or NoSQL clustered database for management data,
    • NoSQL clustered Database (e.g. HBASE),
    • Inter-process communication based on JMS,
    • Frameworks for Dashboards,
    • LINUX
  • Good soft skills and experience to mentor juniors

Előny

  • Keen interest for the energy sector (Smart Grids and Smart metering applications)

Helyek Pest
Kategória IT / Informatika > It szakértő, Programozó, Rendszerfejlesztő
Minimális tapasztalat Több mint 5 év
Szükséges iskolai végzettség OKJ képesítés
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Elvárt nyelvtudás Angol
Aktiválás időpontja 2019.10.22.
Iratkozzon fel állásértesítőre