Ugrás a tartalomra

Pozíció leírása / Job description

Our partner is one of the markets major, full-service providers in the defence sector. It covers logistical and tactical military vehicles both wheeled and tracked as well as combat vehicles and turret systems for armed forces the world over from end to end and from a single source.

Their group is a listed stock corporation based in Düsseldorf, Germany. The Groups Defence Sector is a leading European systems supplier for defence technology and a trusted partner of the armed forces. This is the first unique factory to be built in Europe in Zalaegerszeg using visionary AI technology and which focuses on modern equipment for the armed forces. They developed the LYNX. It is the new generation of vehicles.

  • Lead, plan, manage, and document projects or programs of varying size and complexity and perform required activities across all project phases
  • Responsible for ensuring that the projects and the business projects meet set budget and time constraints, as well as promised quality levels
  • Reporting, communication, and coordination of project results and details with management and business departments
  • Controlling of interdisciplinary - partly also virtual - project teams and external partners
  • Conducting workshops and project meetings
  • Managing conflicts of goals and interests
  • Efficient communication between internal as well as external project participants

  • Különböző méretű és komplex projektek tervezése, vezetése és dokumentálása
  • Meghatározott költség- és időkeretek, valamint minőségi és teljesítménykövetelmények betartásának biztosítása
  • Jelentések és beszámolók készítése, valamint a projekteredmények kommunikációja a vezetőség és az pénzügyi osztály felé
  • Külső partnerek és interdiszciplináris (részben virtuális) projektcsoportok ellenőrzése
  • Workshop-ok, meetingek és értekezletek vezetése
  • Cél- és érdekkonfliktusok kezelése
  • Projektek hatékony belső és külső kommunikációs folyamatainak biztosítása

Elvárások / Requirements

  • Completed studies in (business) informatics, engineering, technical business administration, or a comparable qualification
  • Several years of experience in managing projects and knowledge of various process models
  • Experience in risk management
  • Experience in requirements analysis and conceptual design
  • Very good knowledge of Hungarian and English, both written and spoken. German as a plus.

  • Felsőfokú végzettség gazdasági, informatikai, mérnöki, műszaki, üzleti adminisztráció vagy hasonló területen
  • Többéves szakmai tapasztalat projektek irányításában, valamint különböző folyamatmodellek ismerete
  • Tapasztalat kockázatkezelés, követelményelemzés és koncepcionális tervezés területen
  • Nagyon jó magyar és angol nyelvtudás írásban és szóban, német nyelvtudás előny

Kérjük, angol nyelven nyújtsa be jelentkezését erre a pozícióra!

Amit nyújtunk / Benefits

  • Competitive compensation package
  • Creative and dynamic working environment
  • Flexible working time models
  • Ensuring work-life balance
  • Innovative solutions for the future of mobility and security

  •  Versenyképes kompenzációs csomag
  • Kreatív és dinamikus munkakörnyezet
  • Rugalmas munkaidő modellek
  • Munka és a magánélet egyensúlyának biztosítása
  • Innovatív megoldások a mobilitás és a biztonság jövőjéért

Randstad Hungária Kft. logó

Technical Project Manager / Műszaki Projektmenedzser

Zalaegerszeg
Teljes munkaidő

Létrehozás dátuma: 20.10.2021

Állás megosztása