Találd meg álmaid állását egy kattintásra!

www.cvonline.hu

HR specialist - Tatabánya környéke

  • Az álláshirdetés 8 napja lett aktiválva

Feladatkör:
- Provide dedicated support to multiple HR Business Partners, managers and employees with specific focus on: employee administration, lifecycle management, transaction documentation and HR policies, regulations. - Provide reliable and precise HR controlling and reporting. - Own key HR metrics and lead related HR processes including onboarding, offboarding, contract modifications, data changes, Official document expiration. - Blue Collar worker recruitment process owner. - Orients new employees by providing orientation information packets; reviewing company policies; gathering withholding and other payroll information; explaining and obtaining signatures for benefit programs. - Coordinate the administration of the workers' compensation program, including: >Claims reporting, monitoring and administration. >Communication with employees, managers, insurance carriers, medical personnel and lawyers. >Report generation. - Partner with Risk and Safety managers on workers' compensation claim management including return to work and modified duty issues. - Partnering with the HR team and our onsite temporary workforce manager, drive recruitment, selection and on-boarding processes to ensure the placement of necessary operations personnel. - Support HR actions, including document preparation, leading communication meetings, executing transition/exit initiatives, etc.

Végzettség:
Bachelor's Degree from an accredited university or college.

Szakmai tapasztalat:
Minimum of 2 years professional work experience with at least 1 in the Human Resources administration function.

Informatika:
jó felhasználó szintű office ismeretek

Egyéb követelmény:
- Fluent in English. - Practice in applying the regulations of the Hungarian labor code to different employee lifecycle issues. - High level technical and user IT knowledge (Word, Excel, Power Point, CRM systems - SAP, Oracle as a high advantages).

HR/Oktatás területre

Megjegyzés:
Hi- tech multinational company.

Kattints a jelentkezem gombra és nyerj Dorko utalványt, vagy egy 350 000 Ft értékű elektromos rollert!

Helyek Komárom-Esztergom
Tatabánya
Kategória Humán erőforrás
Oktatás / Képzés
Aktiválás időpontja 2019.10.14.
Iratkozzon fel állásértesítőre
Hasonló állások
Projekt mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Feladatkör: Ebben a pozícióban az Ön feladatai ...
Komárom-Esztergom, Tatabánya

Gyártástámogató mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...

PLC mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.