Találd meg álmaid állását egy kattintásra!

www.cvonline.hu

Frontend Developer

  • RecruIT Kft.
  • Szeged, Csongrád
  • A hirdetés 35 napja lejárt

We are looking for a Frontend Developer on behalf of our client providing application and product solution for the energy sector. The new colleague will be part of an R&D team, in a newly established development centre.

Pozíció azonosító: B79ffsz
Munkavégzés helye: Szeged

Feladatok

  • Developing user interface based on specifications
  • Contributing to system and component design
  • Preparing and reviewing functional specifications
  • Assuring quality from a development standpoint following industry best practices
  • Participating in functional testing, troubleshooting, bug fixing
  • Taking part in production support

Elvárások

  • At least 2 years experience in development of web applications
  • Advanced knowledge in most of these technologies:
    • Angular 5+
    • Bootstrap
    • SCSS
    • REST API
    • Version control management (Git preferred)
    • Build system (NPM preferred)
  • Experience with requirement & issue tracking systems
  • Ability to work within a dynamic environment
  • English knowledge
  • Ability to read and understand technical documentation, standards
  • Strong motivation in acquiring additional skills and knowledge

Előny

  • Responsive UI design
  • Web security
  • Continuous Integration
  • UX design
  • Concept of containerization

Helyek Szeged
Csongrád
Kategória IT / Informatika > Programozó, Rendszerfejlesztő
Minimális tapasztalat 2 év
Szükséges iskolai végzettség OKJ képesítés
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Elvárt nyelvtudás Angol
Aktiválás időpontja 2019.03.21.
Iratkozzon fel állásértesítőre