Nemzetközi megújuló energiatermeléssel foglalkozó partnerünk részére keresünk munkatársat

INTERNATIONAL COMMISSIONING ENGINEER
(16-0085)

pozícióba.

Feladatok:

  • Definition and planning of the Commissioning strategy and activities on each solar plant in agreement with the Project Manager,
  • Prepare and review commissioning and safety procedure and plan for each plant,
  • Ensures compliance of the commissioned plant to the engineering specifications,
  • Commissioning and test of a solar power plant:
    • PV / string module commissioning test
    • Inverter commissioning (cold / hot commissioning)
    • HV/MV / LV equipments commissioning and protection calibration
    • Monitoring / security system commissioning
    • Grounding system test in compliance with normative and standard
  • Superintend take over process between construction and O&M,
  • Implementation of the safety procedures during the commissioning phase.

Elvárások:

  • Graduate degree in Electrical Engineering,
  • Experience in site Commissioning activities of a solar plant,
  • Fluency in English,
  • Available to frequent travel (for international projects in Hungary and in Europe).

Amit kínálunk:

  • Competitive salary package,
  • Company car, accomodation,
  • A chance to be part of a rapidly expanding organization.

A munkavégzés helye: Europe with a headquarter in Budapest

Ha ajánlatunk felkeltette érdeklődését, kérjük,
küldje el magyar és angol nyelvű önéletrajzát a pozíció megnevezésével és a „16-0085”-es referenciaszám feltüntetésével.

HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft.
www.humanfield.hu

INTERNATIONAL COMMISSIONING ENGINEER (16-0085)

Budapest
Pest
Full time
1 year
Bachelor

Published on 20.08.2020