www.cvonline.hu

Accounts Receivable Specialist

Régió: Budapest

Hozzáadva: 2018.01.23.
Jelentkezési határidő: 2017.12.19.

We are recruiting new colleague to our client ( International Company ) as

Tasks:
  • Proactively contact customers for prompt collection or resolution of aged receivables, by regularly collecting & analysing customer data.
  • Be responsible for customer financial order approval/releases, by balancing the needs of the customer with the financial realities of their liquidity.
  • Have a controllership overview of the dunning cycle/letters.
  • Establish and maintain appropriate credit lines for new and existing customers with the Risk Team by analysing customer financials.
  • Actively supporting Credit/ Risk analyses and reviews.
Requirements:
  • Business School Degree or qualification or minimum of 2 years directly related experience to either cash collection or customer service, ideally in a multinational environment.
  • Demonstrated effective cash collection skills, with detail orientation.
  • Fluent English
  • Proven financial analysis skills
  • Microsoft Office proficiency, especially Excel.
Benefits:
  • Opportunity to join a successful international company
  • Multinational company's environment
  • Competitive benefit package

We are looking forward to your English CV with salary expectation to the following address: E-mail cím megjelenítése

Adatkezelési szám: NAIH-106075/2016

Feladatok

Elvárások

Juttatások

Kategória Asszisztencia / Adminisztráció, Pénzügy / Számvitel / Kontrolling, Ügyfélszolgálat / Vevőszolgálat / Szolgáltatás
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -

Trenkwalder Kft

Ha szeretnél a könyvelés részterületén elmélyül...
Budapest

Accounts Receivable

If you have experience in accounting and lookin...
Budapest

Könyvelő (Accounts Receivable)

HAYS Hungary Kft.

Multinacionális partnerünk keres tapasztalt mun...