www.cvonline.hu

Világítástechnikai gyakornok

Mind-Diák Szövetkezet
Hozzáadva: 2016.12.22.
Hirdetés azonosító: 818582
lejárt

Ha diákmunka, akkor Mind-Diák! A diákszövetkezet, aminek folyamatos fejlődését több tízezer diák szorgalma és tehetsége biztosítja. Különböző iparágakban működő hazai és multinacionális cégeknél végezhetsz rendszeresen és alkalmanként diákmunkát, részt vehetsz gyakornoki programokban, szakmai gyakorlaton. Csatlakozz hozzánk!

Jelenleg a XI. kerületi multinacionális partnerünkhöz keresünk műszaki affinitással rendelkező lighting gyakornokot.

Feladatok:

  • Design lighting schemes, project documentation, quotations, helping after sales to support Retail & Hospitality sales.
  • Support energy audits at customer site by checking current lighting system, power consumption and relevant technical parameters.
  • Produce lighting designs that meet Standards, customer specifications and energy (efficiency) requirements.
  • Supplying customers with Blueprints, luminaire positions, cabling, etc.
  • Create lighting payback calculations (TCO) by project basis in order to meet customer expectations.
  • Make quotations upon the lighting design of the projects and the inputs of the responsible sales.
  • Register projects, do documentations such as Material List, Declaration of Conformity, etc.

Elvárások:

  • Knowledge of Dialux is essential, Photoshop, 3DMax and Agi32 is an advantage
  • Familiar with MS Outlook/Excel/PowerPoint/Word
  • Knowledge of international lighting and photometric Standards
  • Able to understand and communicate technical and commercial data
  • Results driven with a sense of urgency
  • Fluency English and Hungarian

Munkaidő: Hétfőtől péntekig heti 20-30 óra vállalása elvárt, minimum fél éven keresztül.

Amit kínálunk

  • bruttó 660 Ft/óra diákbér
  • igényes munkakörnyezet
  • szakmai fejlődési lehetőség
  • rugalmas munkaidő

Amennyiben szeretnéd vállalni hosszútávon a fenti pozíciót, akkor jelentkezz rá regisztrációt követően a honlapunkon keresztül.