www.cvonline.hu

Vendor Managment Analyst [ST-CVA01]

Régió: Budapest

Focus Consulting Kft.

Hozzáadva: 2016.12.23.
Jelentkezési határidő: 2014.06.04.
Hirdetés azonosító: 785704

Focus consulting

Our client

Our client is a major financial service provider. Thanks to the expansion we are looking for a talented and dynamic Vendor Managment Analyst to their Real Estate Services team.

Tasks

- Create and maintain a central wide Vendor Database including vendor exclusions (Landlords, utility companies, etc.)
- Maintains details of Purchase Orders / contracts in force across EMEA region (creating and maintaining EMEA central repository - Contract Database)
- Maintains details of bid exceptions in force across EMEA region (creating and maintaining EMEA central repository

Requirements

- Bsc. or Msc. degree
- 2-3 years of similar professional experience within a cross-cultural team environment
- International work experience or having participation in international student program is a must
- Experience of working in international environment
- Fluent English language knowledge is a must
- Good IT background in areas such as MS Office. Confident working with large datasets
- Excellent communications, both written and verbal.
- Team player with proven motivational and organizational ability with strong forward planning skills.

Advantageous

- Previous work experience from the are of master data management, bid management, vendor management, contract management
- Knowledge of other European languages is an advantage
- Working with remote teams would be an advantage
- Knowledge of real estate industry
- Experience of vendor management

Munkavégzés helye
Budapest
Kategória
Asszisztencia / Adminisztráció
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
Junior bérszámfejtő és cafeteria tanácsadó

Work Force Kft.

Frissen végeztél és még nincs tapasztalatod? Ná...
Magyarország

Értékesítő IX.kerület

ÉrtékesítőFőbb feladatok, munkák:új ügyfelek te...

HR Projektvezető

Szeretnél kapcsolattartóként dolgozni, emberekk...