www.cvonline.hu

UI Developer [BAMS-JS15]

Régió: Budapest

Focus Consulting Kft.

Hozzáadva: 2017.04.30.
Jelentkezési határidő: 2015.11.13.
Hirdetés azonosító: 956817

Focus consulting

Our client

Our Client is one of the world's largest and most respected financial services companies, with a long-standing reputation for excellence on a global scale. They provide institutions and individuals with almost every kind of financial product and service across all the world's major markets.

Tasks

- As member of the Core Development team in Budapest estimate, develop and test new functionality for the new applications.
- Work with peers on the global team to deliver technical solutions (new functionality, enhancements, or fixes) on time, on budget, and to specifications.
- Work with the ERDM team to minimize outages or incidents

Requirements

- AngularJS, JQuery
- HTML5
- Team player that has delivered large and small scale projects.
- Good communication skills in English,
- Excellent knowledge and experience of JavaScipt and HTML5-based such as AngularJS, JQuery, JSON and restful services
- Familiarity and ability to adhere to agile and more formal SDLC and documentation processes.
- Ability to multi-task and manage a number of application development projects simultaneously.
- Execution and deliverable focused.
- Ability to quickly digest new information and learn new processes

Munkavégzés helye
Budapest
Kategória
IT / Informatika
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
Értékesítő

Trenkwalder Kft

A Dinocoop Kft. számára keresünk új munkatársat...
Budapest

Ügyfélszolgálati specialista román-angol nyleven

Multinacionális partnerünk számára keresünk 6 h...
Budapest

Tej árufeltöltő

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Munkakör megnevezése: Tej árufeltöltő Munkavégz...