www.cvonline.hu

Treasury Funding Intern

Mind-Diák Szövetkezet
Hozzáadva: 2017.06.28.
Hirdetés azonosító: 913534
lejárt

Ha diákmunka, akkor Mind-Diák! A diákszövetkezet, aminek folyamatos fejlődését több tízezer diák szorgalma és tehetsége biztosítja. Különböző iparágakban működő hazai és multinacionális cégeknél végezhetsz rendszeresen és alkalmanként diákmunkát, részt vehetsz gyakornoki programokban, szakmai gyakorlaton. Csatlakozz hozzánk!

Now our multinational partner is seeking to new Interns in the field of Treasury Funding.

Feladatok:

  • To provide accurate and timely funding projections and, if needed, initiate liquidity transfers accordingly
  • Monitor Nostro Account balances and align reporting to Market Cut-offs
  • Review and analyse complex transactions both intraday and during reconciliation
  • Effective communication with departments whose work is related to Nostro cash management, including the Risk Treasury trading desk
  • Timely resolution of any reconciliation issues
  • Timely and effective escalation of all issues
  • Reconciliation of Nostro accounts
  • Claiming Interest costs from erring parties

Elvárások:

  • University/College studies in Accounting/Finance
  • Strong mathematical or analytical background
  • Excellent spoken and written English
  • Excellent spoken and written Hungarian
  • The candidate is expected to be dynamic, flexible and a quick learner as the business requires candidates to be able to learn and perform multiple functions parallel
  • Strong PC skills in Excel, Word and Outlook. Training will be provided on other systems used within this position
  • A desire to learn
  • Precision, keen attention to details
  • Strong interpersonal skills
  • 30-40 working hours/ week

Előnyt jelent:

  • Good spoken and written German (Optional)

What We Offer:

  • Salary: 800 Ft / hour
  • Diverse positions in the areas of Accounting and Finance
  • Learning experience
  • International opportunities
  • Creative, inspiring multinational working environment

Application:

If you can meet the requirements, after the Link megjelenítése, please upload your CV.