www.cvonline.hu

Test Engineer

  • A hirdetés 1240 napja lejárt

For our client we are seeking for

The Company:
Our client is the market leader in the gaming industry and offers cutting edge software solutions.

Location:
Budapest

Responsibilities:

  • Design test specifications, test execution and reporting
  • Analyzing and reproducing defects
  • Supporting services organization with providing expert advice and assistance

Requirements:

  • Min. 2 years experience in testing software applications
  • Experience with MS Windows/Office, Linux
  • Experience in LINUX and SQL
  • Excellent written and spoken English skills
  • Working abroad may be required

Advantageous:

  • German knowledge
  • Developing stress and performance test scripts/tools
  • Testing distributed systems and/or large-scale server applications
  • Methodologies in testing
  • Java, XML, C++, C, scripting languages

What our client offers:

  • Competitive compensation package

Helyek Budapest
Kategória IT / Informatika
Minimális tapasztalat Tapasztalat nem szükséges
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Egyéb hasonló állások Önnek
Bér- és TB ügyintéző - Tatabánya

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...
Komárom-Esztergom, Tatabánya

Minőségirányítási mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Gyártástervező

Trenkwalder Kft

Gyártó partnercégünk számára keresünk munkatárs...
Tolna, Tolna