www.cvonline.hu

Technical Writer (Regulatory)

Régió: Budapest

HAYS Hungary Kft.
Hozzáadva: 2014.07.02.
Jelentkezési határidő: 2014.10.07.
Hirdetés azonosító: 829072
lejárt

Technical Writer in regulatory affairs is sought by our global pharmaceutical assignor in the Budapest area.

The aim of the role is to draft regulatory documents with the purpose to provide clear and professionally sound content compliant with regulatory requirements.

Main tasks:

• Designing templates, providing guidance for drafting the key technical and regulatory documents;
• Providing training and continuously develop employees to actively pursue the good practice for technical writing;
• Reviewing and supervising the quality level of key technical and regulatory documents.

Requirements:

• At least Bachelor level degree in Life Sciences, preferably in Chemistry or Pharmacy
• Professional level of English (Native speaking is an advantage)
• User level IT knowledge
• Demonstrable experience as a technical writer in the pharmaceutical industry.
• Experience in regulatory affairs especially in writing regulatory documents for worldwide use
• Knowledge of EMA/FDA and ICH guidelines
• Result orientation
• Ability to anticipate and resolve problems
• Working in cross-functional teams
• Structured and organised approach
• High level of precision

Please apply now to submit your CV for review or contact Peter Sitte for more information.
Munkavégzés helye: Budapest

Egyéb hasonló állások Önnek
.NET Developer

Trenkwalder Kft

.NET fejlesztő kollégát keresünk piacvezető IT ...

Beszállító fejlesztő mérnök | Supplier Development Engineer - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...
Komárom-Esztergom, Tatabánya

Technikus

Human Centrum Kft.

Humán Centrum Kft. működése alatt több ezer emb...
Heves, Heves