www.cvonline.hu

Technical editor

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.19.
Jelentkezési határidő: 2016.03.29.

Pozíció leírása / Job description

For our multinational industrial consulting company we are looking for Technical editor.

Feladatok:

• Taking responsibility for editorial creation of technical documents and those management
• Creating content concepts and rebuilding technical documents
• Independent searching for information on professional departments
• Making and editing graphics and photos
• Supervision and coordination of translating and printing
• Liable for continuous improvement of redaction processes

Elvárások:

• Closed study of technical documentation or other technical education
• Multi-year work experience in technical documentations
• Proper knowledge of relevant standards and guidelines
• Suitable knowledge in authorization and illustration software
• Experience in CMS
• Good communication skills and creativity
• Expressly team- and success orientation, high quality- and quantity awareness
• Structured and self-dependent work method
Excellent German and good English knowledge

Amit kínálunk:

• Interesting and challenging work for prestigious clients
• Opportunities to develop your skills and gain valuable practical experience
• Attractive compensation and benefits package

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Mérnök / Műszaki
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -