www.cvonline.hu

System Support Manager

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.17.
Jelentkezési határidő: 2014.10.15.

Pozíció leírása / Job description

Our client is a worldwide player in the bank sector, for which we look for a System Support Manager to their Budapest-based business services center.

The new member will join their Markets Quality Analysis Team.

Feladatok:

- Responsiblity of planning, maintenance and day to day efficient operation of the UNIX servers and Data servers
- The new joiner will work with our Client's LINUX System Admin and DBA teams to deploy packages, DDL changes
- Scheduling maintenance, preforming post maintenance chechouts
- Performance monitoring
- Creation of script batches (Perl, Bash, Phyton)
- Maintenance and monitoring the database
- The role is beyond DBA funcionalities, more likely a manager position

Elvárások:

- Experience in Linux server administration
- Profiency in scripting languages (Perl, Phyton, Bash)
- Knowledge in Sybase, Oracle or SQL
- C# knowledge is an advance
- Strong English knowledge both in oral and written

Amit kínálunk:

- High-standard international working environment
- Competitive benefits package
- Interesting and challenging work due to the diversity of the projects

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -