www.cvonline.hu

System Engineer - Windows Server

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.21.
Jelentkezési határidő: 2014.12.12.

Pozíció leírása / Job description

Our Client is a world leading company who is delivering end-to-end IS/IT and financial services. We are looking for a new System Engineer colleague on their behalf.

Feladatok:

- Install and configure production and non-production Dynamics AX 2009 and 2012 environments
- Monitoring, operating & supporting all Dynamics AX environments
- Install new releases
- Analyze and apply patches
- Perform database maintenances
- Take preventive/corrective action to ensure the complete Microsoft Dynamics IT environment is managed properly
- Monitor system health and performance, tune system performance
- Provide Dynamics AX security management within AX application

Elvárások:

- Bachelor’s degree is required in Business or Computer Science or Information Systems
- Minimum 2 years of system engineering experience
- Experience with Windows Server 2008 or above
- Experience with Microsoft SQL server
- Fluent English

Preferred:
- Experience with MS Dynamics AX 2009 and AX 2012 Platform
- Experience with terminal servers
- VMware knowledge

Amit kínálunk:

- Attractive compensation package
- Opportunity for internal career growth
- Professional development at a rapidly growing multinatinal organisation
- Get expert of one of the most complex and biggest global Dynamics AX environment

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat 2 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő