www.cvonline.hu
Hozzáadva: 2017.08.27.
Hirdetés azonosító: 915445
lejárt
Tech People FEJLÉC

Tech People is a European provider of technical skills permanent recruitment and temporary contracting services for multiple industries.

Now we are searching a client services professional in the following position:
WINDOWS SERVER ADMINISTRATOR (KFS)

Requirements:
  • At least 2 years of experience in System Engineering - experience with Windows Server 2008 or higher
  • Experience with Microsoft SQL server
  • Fluent English
  • Advantage is experience with terminal servers, VMware and MS Dynamics AX 2009 or 2012 platform.

Responsibilities:
  • Install and configure production and non-production Dynamics AX 2009 and 2012 environments
  • Responsible for monitoring, operating & supporting all Dynamics AX environments
  • Install new releases
  • Analyze and apply patches
  • Perform database maintenances
  • Monitor system health and performance, tune system performance
  • Provide Dynamics AX security management within AX application

The selected candidate will be trained for Dynamics AX Platform

Place of work: Székesfehérvár
Type of work: permanent employment

Tech People LÁBLÉC

Kategória
IT / Informatika
Régió
Fejér
Egyéb hasonló állások Önnek
Fejlesztőmérnök

HSA Kft.

Fejlesztőmérnök Feladatok: Termékfejlesztéssel ...
Eger

Lakatos

HSA Kft.

Lakatos Feladatok: A vállalat gépparkjában kele...
Heves

Termékvizsgáló hegesztési ismeretekkel - Karosszériaüzem

AUDI HUNGARIA Zrt.

Függetlenül attól, hogy karrierútjának melyik á...
Győr