www.cvonline.hu

SW QA Engineer / SW teszt mérnök

  • A hirdetés 712 napja lejárt

SW QA Engineer

Job Code: SW-QA02

Silicon Labs is looking for an experienced Software Test Engineer to work with MCU and wireless embedded SW Products.  You will be part of a highly skilled team in which every member is critical for the success of Silicon Lab’s Internet of Things (IoT) product offerings.  The ideal candidate has experience testing software and working with either MCU peripherals (8b or 32b) or wireless networking protocols.  In addition, the ideal candidate shall be proficient in C, Java, and Python. We are looking for creative, flexible, pragmatic, and skilled individuals with superb communications skills and a love of problem solving in a fast-paced team environment.

Responsibilities:

  • Design and execute functional, negative, performance, and stress tests against the Silicon Lab’s SW Products.
  • Implement embedded SW test applications to exercise hardware and software features
  • Work closely with the development team to isolate and debug problems found during the test cycle
  • Automate tests so they can be run on a regular basis for each software release.
  • Work closely with customers and standards bodies, like the ZigBee Alliance, Thread Alliance, Bluetooth or IETF, to implement and generate test cases based upon specifications.

Requirements:

  • BS in Computer Science or related field
  • +2 years of work experience
  • Proficient in a object-oriented programming language such as C++ or Java, as well as scripting languages such as Perl, Python, or Tcl Expect
  • Fluency in English
  • Communicate well and work well in a small cross-functional team
  • Possess a strong sense of responsibility and an ability to work independently under minimal supervision
  • Able to multitask and able to come up to speed with new technology quickly

Candidates will be asked to:

  • Describe in as much detail as legally feasible their involvement in and contribution to the projects and products they believe qualify them for the job
  • Demonstrate analytical, problem-solving, general scientific and programming skills
  • Candidate will be asked to submit a programming example

We Offer:

  • Competitive Salary commensurate with experience
  • Part of a hot, market leading, company that is a key piece of the IoT product offering
  • Excellent benefits package in a fun, exciting environment
  • A rewarding position in a challenging environment working alongside best-in-class embedded SW developers.

SW teszt mérnök

Munkakör leírása: a Silicon Laboratories Hungary Kft. tapasztalt szoftver tesztelő mérnököt keres mikrokontroller valamint vezeték nélküli beágyazott szoftver termékek tesztelésére. A jelentkező egy olyan magasan kvalifikált fejlesztő csapat tagja lesz, ahol mindenki kulcsfontosságú és megbecsült szerepet tölt be cégünk Internet of Things (IoT) termékeinek sikere érdekében.

Az ideális jelentkezőnek tapasztalatokkal kell rendelkeznie szoftvertesztelésben, valamint 8 és 32 bites mikrokontroller perifériák használatában, vagy vezeték nélküli protokollok fejlesztésében. A kiváló C, Java és Python programozási ismeretek elvárás. Kreatív, flexibilis, pragmatikus és magasan képzett jelentkezőket keresünk, akik kiváló kommunikációs készséggel rendelkeznek és szeretik a probléma megoldást, valamint a csapatmunkát.

Főbb feladatok:

  • Funkcionális-, negatív-, teljesítmény- és stressz-tesztek fejlesztése, automatizálása és futtatása különböző Silicon Labs SW termékeken.
  • Beágyazott SW teszt fejlesztése hardware és szoftver funkciók tesztelésére
  • Szoros együttműködés a fejlesztő csapattal a problémák izolálása és kijavítása céljából
  • Szoros együttműködés ügyfelekkel és a szabványosítási hatóságokkal (pl. ZigBee Alliance, Thread Alliance, BlueTooth or IETF) teszt esetek definiálása céljából, azok specifikus elvárásai alapján.

Elvárások:

  • felsőfokú, az elektronika/programozás területén szerzett egyetemi végzettség és több mint 2 év szakmai tapasztalat szükséges.
  • Tapasztalt objektum orientált programozásban (C++ vagy Java) és szkript nyelvekben (Perl, Python, vagy TCL Expert)
  • Legalább középfokú angol nyelvtudás
  • Jó kommunikációs- és együttműködő készség egy szerteágazó tapasztalatokkal rendelkező csapaton belül
  • Képes legyen a delegált feladatot önállóan elvégezni, minimális felügyelettel
  • Képes legyen akár több feladaton is dolgozni
  • Új technológiák gyors elsajátítása

Amit nyújtunk:

  • Stabil multinacionális háttér egy piacvezető IoT termékeket fejlesztő cégnél
  • Folyamatos szakmai fejlődés és kihívás
  • Versenyképes fizetés és cafeteria rendszer
Helyek Pest
Budapest
Kategória IT / Informatika
Minimális tapasztalat 3 és 5 év között
Szükséges iskolai végzettség Egyetemi végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő