www.cvonline.hu

Supply Chain Manager

Régió: Heves
Heves

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.10.19.
Jelentkezési határidő: 2015.05.14.

Pozíció leírása / Job description

For our international automotive manufacturer client we are currently seeking the right candidate to fulfil the Supply Chain Manager position.

Feladatok:

- The Supply Chain Manager is responsible equally for inbound and outbound logistics
- Play a key role in establishing the frameworks of shipping and transportation process
- Participates in the global supply chain system integration
- Takes charge of the procurement of raw materials and technical goods, guides and controls indirect purchasing activity
- Works together with other departments related to the supply chain
- Leads process improvement projects - key factors: efficiency, high quality and cost awareness
- Aims for creating a maximum of synergy and profit
- Has people management role for the Logistics and Purchasing departments

Elvárások:

- Master degree in Business Administration upgraded with courses in Supply Chain Management
- More than 5 years of experience in a Supply Chain Manager position at a multinational (preferably automotive) manufacturing company
- Excellent leadership and project management experience
- Fluency in English is a must (written and spoken)
- Strong IT skills, SAP (SRM, SCM) knowledge
- Experience in quality control systems (FMEA, Control Plan, MSA, SPC, OCAP)
- Problem-solving, systematic work method
- Highly developed analytical and technical skills, pragmatic approach
- Flexibility, helicopter view, out-of-the-box thinking

Amit kínálunk:

- Competitive compensation package
- Long term career opportunity in a stable, multinational company
- Innovation projects, high-standard technologies
- International working environment

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Beszerzés / Logisztika / Szállítás
Régió Heves
Heves
Minimális tapasztalat Több mint 5 év
Szükséges iskolai végzettség Egyetemi végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő