www.cvonline.hu

STATUTORY REPORTING SPECIALIST

  • A hirdetés 636 napja lejárt
Our Client is expanding their Business Service Centre in Budapest therefore looking to recruit experienced finance candidates.

Tasks:

  • Supports the quarterly preparation of the financial statements in line with the local statutory requirements
  • Support the month-end close activities related to the Group Close.
  • Manage the quarterly analysis of assigned balance sheet and P&L positions
  • Preparation of correcting entries.
  • Responding to external auditors' queries.
  • Keep contact with the stakeholders to ensure major issues are identified during the quarterly analysis of the statutory accounts.
  • Support external audit

Requirements:

  • University or college degree in Finance or Accounting
  • At least 2-4 years of experience in a similar role, Big 4 audit experience or SSC experience
  • Fluent in English
  • Good level of analytical skills, numeracy and financial awareness
  • Customer- and service-oriented thinking,
  • Readiness for action and ability to work under pressure,
  • Self-confident appearance in relations to the internal and outside world
  • Strong communication and cooperation skills
Helyek Budapest
Pest
Kategória Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Egyéb hasonló állások Önnek
Senior Kontroller

Trenkwalder Kft

Autóipari partnerünk megbízásából keresünk munk...
Komárom-Esztergom, Magyarország

Senior Könyvelő (Referenciaszám: PJ5268)

Pannonjob Kft.

Senior Könyvelő Feladatok: - Elszámolások köny...
Komárom-Esztergom, Pest, Budapest

Irodai asszisztens (Referenciaszám: PJ5204)

Budapesti partnerünk megbízásából keresünk diák...
Pest, Budapest