www.cvonline.hu

Senior Mobile App Developer - All levels, cross-platforms

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.24.
Jelentkezési határidő: 2015.06.02.

Pozíció leírása / Job description

Our client is a global startup specialized in data management for the Retail sector. They are known about the processes such as data extraction, data management in the cloud, synchronizations, and offline operations. Along with the proprietary image recognition technology, they generate automated product inventories from in-store photos.

Feladatok:

- B2B mobile app developement: on all platforms and all levels of the architecture
- Source code improvement
- Designing, developing, testing, and implementing web-service driven applications

Elvárások:

- Excellent knowledge at least two of the following:
iOS, Android, Windows Phone, Windows Store
- Solid knowledge of the software architecture( UI, data access, web services etc. )
- Degree in related field
- At least 3 years of experience in mobile app development AND in C# development
- Strong knowledge of object-oriented design, data structures and algorithm design
- Strong English is a must

Good to have:
- Xamarin
- Understanding of the full software development lifecycle

Amit kínálunk:

- Be a creative and proactive member of a start-up company
- Spend your first 3 months in Paris and be one of the first members of the new office in Budapest
- Learn cutting-edge technologies
- Competitive salary

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat 3 és 5 év között
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő