www.cvonline.hu

Senior Financial Controller

PROHUMAN

Hozzáadva: 2017.02.24.
Hirdetés azonosító: 1075069

Az Enloyd kifejezetten szakértők és vezetők kiválasztására szakosodott fejvadász- és személyzeti tanácsadó cég. Magas színvonalú munkaerő-kiválasztási és HR-tanácsadási szolgáltatásaival a bizalmi partnerkapcsolatok kiépítését célozza meg mind megbízóival, mind jelöltjeivel egyaránt. A gazdaság minden területére specializált tanácsadóink a legnagyobb nemzetközi vállalatoknak, valamint meghatározó hazai cégeknek nyújtanak szakértőés vezetőkiválasztási szolgáltatásokat.

Az Enloyd magyarországi képviseletét, anyacégünk a Prohumán Csoport szilárd piaci szerepére alapozva hoztuk létre. 1997 óta jelenlévő, majd 2004-ben önálló cégé alakult Prohuman, komplex HR szolgáltatásaival megkerülhetetlen szereplője a hazai piacnak. Az Enloyd, hátterének köszönhetően válhatott professzionális és dinamikus partnerévé a megbízói és jelöltjei számára.

(Budapest)

Our prestigious client is looking for a financial controller with well-established experience in IFRS and reporting skills. The company is among the leaders in commercial real estate sector in CEE with regional offices all around Europe. Due to a further expansion and a new investment project company is seeking a financial professional to support management team.
Feladatok:

  • Report to CFO and support the current financial controller to supervise the accounting team
  • Participate in financial reporting - quarterly and annual reports in accordance with all relevant accounting standards to the extent necessary, IFRS and Hungarian GAAP
  • Liaising with company auditors, lawyers and valuators
  • Working together with financial controller on the preparation of budget, cash-flow forecasts and other projections as required by Company management
  • Loan administration and reporting to financing banks under supervision of the CFO, timely reporting and covenants, CP for draw-downs, interest calculation
  • Involvement in tax issues of the company - tax filing, tax audits
  • Be part of the asset management team

Elvárások:
  • College or University degree in Finance /Economics/Business
  • At least 4-5 years of professional experience in financial controlling, preferably in Real Estate sector or at biggest audit firms
  • Fluency in Hungarian and English,
  • Strong Excel essential, SAP Business One experience or similar ERP knowledge is an advantage,
  • Proven track record in IFRS reporting
  • Highly structured approach, with the ability to co-ordinate a large number tasks simultaneously
  • Dynamic, outspoken, assertive personality with team player approach

Juttatások:
  • Attractive salary and benefit package
  • Multinational environment
  • Development opportunities
  • International collaboration

Előnyök:
  • immediately start

Nyelv:
  • Angol

  • In case you are interested in the above mentioned position please send your English CV to the following e-mail address!

Látogasson el honlapunkra www.enloyd.hu és fedezzen fel új lehetőségeket!

Enloyd Kft.
BANK CENTER
CITI TOWER 5. EMELET
SZABADSÁG TÉR 7
H-1054 BUDAPEST

Member of Work Service Group