Senior Finance Specialist (Treasury Senior Specialist) - Budaörs
Grafton Recruitment Kft

Frissítve : 2015.03.14.
Jelentkezési határidő: 2015.03.18.
Hirdetés azonosító: 884355
lejárt

(Pest)

Pozícióleírás
We are currently recruiting for a Senior Finance Specialit (Treasury Senior Specialist) for the following tasks:

-Perform daily cash management operations and duties
- Ensure appropriate level of cash for corporate entities, based on evaluation of operating needs
- Maintain transfer of cash from and to entities in line with local regulations
- Serve as subject matter expert on banking relations and treasury related system developments
- Review wire transfers for proper authorization/support, and approve release of wires.
- Oversee opening/closing balances of bank accounts
- Provide liquidity forecast in line with corporate departmental inputs
- Coordinate corporate loan negotiations with the banks and prepare needed documents
- Maintain good relationship with the banks, customers and vendors and internal stakeholders
- Execute timely collection of account receivables for the appointed customers/partners and contact them regularly
- Execute payables for appointed vendors
- Execute nettings with partners who are both vendors and customers
- Prepare and distribute various regular and ad hoc treasury reports

Követelmények
- Bachelor’s degree in Economics or Business Administration from top universities
- Min. 3 years of experience in cash management and bank relationship (We are NOT looking for people from banks)
- Fluency in English
- Good command of SAP and MS Office Programs (Excel in particular)
- Self-motivated, analytical, self-starter, well –diciplined, patient, good organizational and communication skills

Egyéb hasonló állások Önnek
Senior könyvelő (nemzetközi gyártó vállalat)

Mihalek Vezetõi Tanácsadó Kft.

Európa egyik vezető gyártó vállalatának Dunahar...
Dunaharaszti, Budapest

After Sales Controller

Randstad Hungary Kft.

Raktári és anyagmozgatási rendszerek kiépítésév...
Pest

Senior Könyvelő (Referenciaszám: PJ5268)

Pannonjob Kft.

Senior Könyvelő Feladatok: - Elszámolások köny...
Komárom-Esztergom, Pest, Budapest