www.cvonline.hu

Senior Distribution Finance specialist

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.04.24.
Jelentkezési határidő: 2015.08.01.
Hirdetés azonosító: 959014

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Senior Distribution Finance specialist
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: - Senior specialist position reporting to Distribution Finance Manager
- Preparation of standard set of reports on weekly / monthly basis about distribution operational performance (KPIs) and financial performance
- Lead distribution budgeting and foreacting process, participate in period close
- Support and act as a bubsiness partner to Distribution director and other Operations Directors, provide ad hoc analyses with insights
- Monitor and evaluate risks and opportunities related to country Distribution Expenses
- Validate Distribution projects deliverables and identify new optimisation opportunities
Munkakör betöltésének feltételei: University education (Master's degree)
Finance / Logistics / Management / Distribution / Retail Specialisation

Language skills:
English - advanced

PLEASE ATTACH YOUR ENGLISH CV to your application.
Computer skills - user:
Advanced Excel
Access

Driving licence
B

Personality requirements and skills:
- Solid financial background
- Retail /FMCG/ Distribution experience preferred
- Ability to work with non-financial stakeholders & communicate simply & clearly
- Ability to build strong relationships
- Ability to work independently in the international environment
- Gaining Commitment
- Driven & enthusiastic
- Flexible and able to deal with fast-moving environment, and changing priorities
Szükséges végzettség: Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: - Full / part qualified ACCA / CIMA advantage
- Previous Distribution / Logistics Finance experience