www.cvonline.hu

Senior Controller

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.04.25.
Jelentkezési határidő: 2014.08.04.
Hirdetés azonosító: 836813

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Senior Controller
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: We are looking for a highly motivated talented Senior Controller who will support with her/his excellent work our business decisions in a dynamically changing market and business environment. You will act as the first point of contact to the business and support the key stakeholders of the business areas.

You will be responsible for:
- Participation on regular monthly and weekly closing, insure process are met with group financial control expectations, handle accruals, doing trial balance reconciliation
- Regular finance reports, analyzing planned and actual variance
- Report key reasons with business commentaries and propose actions that may be appropriate
- Responsible for developments regular and seasonal reporting. Meeting the constantly changing reporting requirements
- Preparing comparative analysis, giving suggestions, draw conclusions and present them toward the management team
- Prepare mid-term plans, annual budgets, revised forecasts and best estimate
- Critically challenge business assumptions from other departments
- Identify potential finance risks, possible savings and measures which can improve efficiency
Munkakör betöltésének feltételei: - University or college degree in Business Administration (Economics, Finance or Accounting)
- Experience of 7-10 years on the field of controlling and analysis within international environment.
- Team leader experience is also welcomed
- Advanced English language knowledge (both in written and oral)
- Analytical and strategic mind
- Able to work under pressure and with tight deadline, proactive personality, able to gain commitment of the leadership team, good communication skills
- Teamwork: building relationships, build trust, and strong stakeholder management
- Strong computer skills: advanced Excel, Word, Powerpoint, Access; knowledge of Oracle
Szükséges végzettség: Főiskola, Vagy Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: - ACCA or CIMA qualification is an advantage
- Hyperion system knowledge is an advantage