www.cvonline.hu

Senior ASP.NET Developer

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.08.22.
Jelentkezési határidő: 2014.10.04.

Pozíció leírása / Job description

Our client is a worldwide player in the bank sector, for which we look for a Tool development expert to their Budapest-based business services center.

Feladatok:

Develop online applications and expand delivery capabilities of a global financial enterprise. Work on complex large development projects along with team leaders and project managers.

• Willingness to participate in the whole development lifecycle
• Understand business requirements and create functional specifications and translate to technical solutions
• Develop solutions according to specifications
• Participate in unit testing
• Document the requirements

Elvárások:

- 5+ years of experience in software development, ASP.NET is preferable
- Good communication skills in English
- Experience in OOP programming
- Experience developing a multi-tier web application in MVC pattern
- Hands-on experience with full software development lifecycle process
- Hands-on knowledge of .NET 3.x or higher
- Strong technical knowledge of C#, ASP.NET, MVC 3 or 4, Javascript, HTML, CSS, WCF
- Experience with MSSQL 2008 is preferable

Amit kínálunk:

- High-standard international working environment
- Competitive benefits package
- Interesting and challenging work due to the diversity of the projects

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -