www.cvonline.hu
Security Engineer (Wien)
Bluebird International ZRt.
Frissítve : 2015.02.02.
Jelentkezési határidő: 2015.02.19.
Hirdetés azonosító: 883229
lejárt
IT SERVICES FEJLÉC

JOB DESCRIPTION

  • Administration and troubleshooting of the network security solutions with focus on Checkpoint and Cisco Asa
  • Continuous maintenance of the network security
  • Optimization of performance and stability of the security systems
  • Development and implementation of technical concepts
  • Integration of new technologies in the security field
  • Interface function to the customer

REQUIREMENTS

  • Relevant technical education and several years of professional experience are required
  • Very good know-how of the operation and configuration of Checkpoint solutions and/ or Cisco Asa
  • Fundamental knowledge in the fields of Ms Server Administration
  • Very good knowledge of German, good knowledge of English

Helyszín: Wien/Ausztria

Projekt kezdete: megegyezés szerint

Projekthossz: hosszú távú (min. 1év)

Szerződés típusa: határozatlan idejű osztrák alkalmazotti munkaszerződés

Nyelvtudás: min. középfokú német és angol nyelvtudás

Pályázathoz szükséges cv nyelve: angol vagy német

Kategória
IT / Informatika
Régió
Külföld

Egyéb hasonló állások Önnek
Customer Service Specialist (English )

Trenkwalder Kft

We are looking for a new colleague to the inter...
Budapest

Vevőszolgálati Csoportvezető - Budapest

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...
Pest, Budapest

Folyamat ellenőr

Folyamat ellenőr pozícióba keresünk munkatársak...
Fejér