www.cvonline.hu

SAP Basis Administrator

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.07.24.
Jelentkezési határidő: 2015.06.22.
Hirdetés azonosító: 930999

Pozíció leírása / Job description

Our prestigious manufacturing client is expanding their business in their EMEA HQ in Budapest. Now they are actively looking for an SAP Basis Administrator for their team.

Feladatok:

- Being responsible for setting-up and managing the basic SAP environments
- Analysis of the SAP system log, monitoring of processes, analysis and clean-up of update terminations
- Schedule, troubleshoot and maintain application batch jobs
- Maintain SAP system profile parameters and optimize the system
- Plan and implement regularly scheduled change requests
- Monitor, administer, analyse and reorganize IDoc’s

Elvárások:

- Minimum 5+ years experience of SAP Basis and related SAP components
- Excellent working knowledge of IBM pSeries, Unix, AIX and DB2 Universal Database
- Very good knowledge of overall IT environments
- A working knowledge of supported business areas to aid with design

Amit kínálunk:

- Opportunity to join a prestigious, successful and internationally well-known company
- Competitive salary
- Challenging tasks

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

Online regisztrációs lap kitöltése és önéletrajz feltöltése a