www.cvonline.hu

Sales Director Rx

Régió: Budapest

HAYS Hungary Kft.
Hozzáadva: 2016.09.14.
Jelentkezési határidő: 2016.09.22.
Hirdetés azonosító: 1079637
lejárt

Our client is a global pharmaceutical company with extensive and rapidly growing portfolio. We are seeking Sales Director to head up their Rx field force and drive their efficient sales growth in Hungary.

Responsibilities:
- Optimise allocation of sales force resources in order to achieve high ROI.
- Establish coherent sales strategy for marketed portfolio and develop pre-launch sales plans for new products.
- Drive high performance through efficient management, training and motivation of sales force.
- Manage motivation of sales force and participate in high level people management, selection and development.
- Drive field force effectiveness strategy.
- Participate country level board meetings as a member of local executive team.
- P&L responsibility.

Requirements:
- University degree
- Sales leadership experience in Rx pharmaceutical industry (preferably Generics)
- Proven track record in people management
- Fluent English and Hungarian

Munkavégzés helye: Budapest

Egyéb hasonló állások Önnek
ÜGYVEZETŐ IGAZGATÓ (HF 11-7844)

Humanfield Tanácsadó Iroda

Egészségügyi területen tevékenykedő nemzetközi ...
Budapest

TERMELÉSIRÁNYÍTÓ (HF 11-7843)

Megbízható gyógyszeripari partnerünk részére ke...
Budapest

Berendezés fejlesztő mérnök - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai:...
Komárom-Esztergom