www.cvonline.hu

Risk Management Specialist

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.23.
Jelentkezési határidő: 2015.01.16.

Pozíció leírása / Job description

We are looking for a Risk Management Specialist to our client who is a leading international organisation in the field of operational leasing of passenger cars and light commercial vehicles.

Feladatok:

- To perform credit requests for the company
- To maintain contacts with account managers
- Special accounts receivable administration
- Handling of insolvencies
- To manage preparation of framework agreements
- Responsible for high-quality portfolio management
- To highlight structural complaints from customers and delegate them to the process owner
- Responsible for managing protected data (customer/supplier data, conditions, limits, bank account numbers, cost centers, management of system authorizations)

Elvárások:

- College/University degree
- 1-3 years' relevant work experience
- English is a MUST
- Knowledge of business economics and legal affairs
- Knowledge of business law and use of securities
- Knowledge of debt collection and insolvency law
- Risk management experience
- Experience of special administration and credit acceptance in the B2B segment

Amit kínálunk:

- Dynamic and professional international environment
- Tempting compensation package
- Great opportunity for personal and professional development
- International opportunities

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Jog / Jogi tanácsadás , Szervezés / Menedzsment / Cégvezetés, Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió Budapest
Minimális tapasztalat 1 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő