www.cvonline.hu

Retail Recruitment Specialist

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.07.24.
Jelentkezési határidő: 2016.06.17.
Hirdetés azonosító: 1050139

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Retail Recruitment Specialist
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Bevezetés: If you are bored with screening CVs, organizing interviews, and interviewing, here is a good opportunity to improve your management skills and process thinking. As a retail recruitment manager you will be able to influence more than 200 stores' life throughout the country.
Feladatok: - Capacity planning and forecasting of recruitment needs
- Analyze market
- Awareness of Tesco vacancies - whole retail /incl. Distribution and E-commerce/
- Proactive monitoring of competitors
- Using different recruitment tools (social media, eDMs, database, print, etc)
- Keep close relationship with other departments and the HR team across the country
- Regular communication with Retail personnel managers, Stores, Distribution Centre, E-commerce Team
- Monitor and take part in job fairs
- Be aware of all activities of recruitment methods
- Analyze success of our recruitment channels
- Find new opportunities and channels for advertisement
- Daily contact and process development of external stakeholders
- Coordinate and organize recruitment process and assessment centers for Fresh Graduate program
- Keep statistics of vacancies, how we advertise, spend credits
- Keep relationship with External partners : Job portals, Agencies, Student agencies
Amit nyújtunk: - International team
- Comprehensive knowledge and experience about retail sector
- Fixed-term contract, this position is deputy during maternity leave
- Development opportunities
- Independent work
Amit kérünk: - Minimum Bachelor Degree (preferable specialized in Human Resources or Marketing field)
- 2-3 years of experience with recruitment or marketing communication
- Good spoken and written English skills (the hiring manager is Slovakian)
- Experience in vendor management
- Proactive, client serving attitude
- Good communication skills, both written and verbal
- Strong customer focus
- Good organizational skills
- Independent and self-confidence personality
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozott