www.cvonline.hu

Reporting SME

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.17.
Jelentkezési határidő: 2015.10.06.

Pozíció leírása / Job description

Our client, an expanding multinational technology services and solutions company, is looking for a Reporting SME colleague.

Feladatok:

• create daily weekly monthly reports for the costumers and the management
• support the new projects with reporting structure creation
• manage, and participate in reporting changes, implementation of new integrations, solutions and reports
• create work instructions for reporting processes and document solutions / changes
• troubleshoot reporting issues
• provide technical support and training to more junior employees, coaching end-users

Elvárások:

MS Excel advanced skills (PowerView, PowerPivot, OLAP) at least 2 years relevant experience is required
fluent English both written and oral, IT terms and in daily conversation
• MS SQL 2008 R2 skills
• SSRS (SQL Server Reporting Services) creating reports, understanding existing solutions, troubleshooting
• SSIS (SQL Server Integration Services) creating ETL’s, understanding existing ones
• user level knowledge of using SAP BI 4.1, SAP Business Objects
• experience in performing DBA tasks on an MS SQL Server

Amit kínálunk:

• chance of working in a young, dynamic and rapidly expanding organization
• attractive salary and compensation package
• international, high-tech work environment

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Asszisztencia / Adminisztráció
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -