www.cvonline.hu

Release Manager/Test Manager

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.06.22.
Jelentkezési határidő: 2014.07.15.
Hirdetés azonosító: 815041

Pozíció leírása / Job description

Our client is a worldwide player in the bank sector, for which we look for a Release Manager to their Budapest-based business services centre.

Feladatok:

- Manage the full lifecycle of Releases
- Monitor development and integration tests, analysing results
- Integrate C++ Model code into Integration Testing and Release branches
- Manage the Excel and C# test framework and server infrastructure
- Troubleshoot issues with testing environment
- Some support and enhancement of the testing framework (C# coding)
- Work with other members

Elvárások:

- Higher degree
- Experience of formal IT testing or release management
- At least basic programming skills (C++, C#)
- Good written and spoken English
- Good interpersonal skills
- Ability to work effectively with people
- Flexibility

Desirables:

- Experience of Excel, Perforce, and C# or Java
- Proven attention to detail
- A numerate background

Amit kínálunk:

- Extensive trainings
- Modern, multinational environment
- Attractive compensation package

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

Online regisztrációs lap kitöltése és önéletrajz feltöltése a