www.cvonline.hu

Purchasing supervisor

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.20.
Jelentkezési határidő: 2015.12.27.

Pozíció leírása / Job description

We are looking for a Purchasing supervisor for our multinational client. Our partner company is a solution provider in manufacturing, transportation & logistics and healthcare industries.

Feladatok:

-Material Procurement
-POs management: from discrete PO up to Vendor delivery plans
-Support New Parts introduction
-Local Inventory management for purchased parts
-Manage Consignment Stock replenishment
-Material Management activities
-Support Flex stock status management system
- Manage interaction between Purchasing & Planning, ensure all customers request are correctly addressed
-Maintenance of MRP Master Data
-Manage Exceptions and low-mid issues on material procurement: Past due delivery date, PO rescheduling, Quality issues management, Deliveries issue, material shortages

Elvárások:

-At least 4 years of experience in Purchasing execution (Po management, SAP or Professional MRP experience
-Preferred: Vendor collaboration tools, Experience in category management for metal and plastic parts,
Knowledge of advanced purchasing tools such cons. stock, VMI, rolling forecasts
-Very good understanding of specs and requirements for metal and plastic parts
-Good understanding of Financials and Economics related to Purchasing, Competence in Data Management and Data Analysis

Amit kínálunk:

-Multinational working environment
-Competiitve compensation package
-Ongoing career development

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Beszerzés / Logisztika / Szállítás
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -