www.cvonline.hu

Project Manager

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.02.23.
Jelentkezési határidő: 2014.02.04.
Hirdetés azonosító: 744028

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Project Manager
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: - Develop and lead the preparation of projects within the Programmes of one of the Operations Plans streams
- Responsible for managing the projects
- Support the countries with advice when deploying and sustaining the plan
- Seek for new and innovative ways to improve the business, reduce operational cost and the service and deliver
Every Little Helps shopping trip for customers
- Responsible to lead the given projects throughout the define, measure, analyse, improve and control phase
- Oversee the pilots and track and manage risks and issues and benefits
- Prepare project documentation, develop operational training materials and create communication packs
- Deliver significant benefit from key projects he / she is involved in
- Do the calculation of initial cost and benefits and re-vaildate benefits of the regional projects
- Support the country deployment teams as an internal consultant after handover to the business to ensure
sustainability
- Analyse business processes and consult with country teams to identify opportunities and utilise existing tools to
make what matters better for customers
- Support Programme manager and Finance analyst in the process of identifying capital requirements during project
life cycle
Munkakör betöltésének feltételei: - University or college degree in economics and/or finance
- At least 2 years of project leadership experience, preferable in commercial business sector (Financial sector is
advantage)
- Fluent written and spoken English knowledge
- Project management methodologies knowledge
- Experience in managing complex and cross-functional projects
- Strong MS office knowledge
- Ability to identify and analyze project risks.
- Excellent interpersonal skills, with the ability to communicate effectively
- Strong focus on deadlines
- Ability work independently and team as well
- Ability to manage multiple / changing priorities
- Strong analytical skills
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozott